Themes - Twenty Seventeen - en to it translation catalogue (83 entries)

note: Description of the theme
en: Twenty Seventeen brings your site to life with header video and immersive featured images. With a focus on business sites, it features multiple sections on the front page as well as widgets, navigation and social menus, a logo, and more. Personalize its asymmetrical grid with a custom color scheme and showcase your multimedia content with post formats. Our default theme for 2017 works great in many languages, for any abilities, and on any device.
it: Twenty Seventeen porta il tuo sito alla luce con video nella testata e immagini in evidenza avvolgenti. Con particolare attenzione per i siti aziendali, dispone nella pagina principale di varie sezioni, oltre che di widgets, menu di navigazione e menu per i social network, un logo, e molto altro. Personalizza la sua griglia asimmetrica con uno schema di colori personalizzato e metti in mostra i tuoi contenuti multimediali con i formati degli articoli. Il nostro tema standard per il 2017 funziona bene in molte lingue, per ogni livello di abilità, e su qualsiasi dispositivo.

en: Contact us
it: Contattaci

en: We are proud to serve outstanding clients.
it: Siamo fieri di servire clienti eccezionali.

en: Contact Us
it: Contattaci

en: Video Production
it: Produzione video

en: Marketing &amp; SEO
it: Marketing e SEO

en: Content Strategy
it: Strategie per i contenuti

en: Web Development
it: Sviluppo web

en: Services
it: Servizi

en: Strategy
it: Strategia

en: Direct Light
it: Luce diretta

en: Images with Link
it: Immagini con link

en: Need a website? We&#39;ve got you covered. Our design team will create a stunning design to transform your brand.
it: Hai bisogno di un sito web? Ci pensiamo noi. Il nostro team di progettazione creerà un sorprendente design per trasformare il tuo brand.

en: Web Design
it: Web design

en: White border
it: Bordo bianco

en: See Case Study
it: Vedi il caso di studio

en: Communicate your purpose and goals with a beautiful logo that encapsulates your business.
it: Comunica il tuo scopo e i tuoi obiettivi con un bel logo che sintetizza la tua attività.

en: Branding
it: Strategie per il brand

en: Black Stripes
it: Strisce nere

en: Images with Text and Link
it: Immagini con testo e link

en: Our Services
it: I nostri servizi

en: Attract Leads with Marketing Campaigns that Work
it: Attira contatti con campagne di marketing che funzionano

en: Large Heading with Button
it: Titolo largo con pulsante

en: Add widgets here to appear in your sidebar on blog posts and archive pages.
it: Aggiungi qui i widgets che vuoi che appaiano nella tua barra laterale sugli articoli e sulle pagine di archivio

en: Blog Sidebar
it: Barra laterale del blog

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Scroll down to content
it: Vai al contenuto

[ctx: Theme starter content]
en: Coffee
it: Caffè

[ctx: Theme starter content]
en: Sandwich
it: Panino

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Pause background video
it: Interrompi il video di sfondo

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Play background video
it: Riproduci il video di sfondo

note: translators: %s: The section ID.
en: Front Page Section %s Placeholder
it: Segnaposto sezione %s home page

en: When the two-column layout is assigned, the page title is in one column and content is in the other.
it: Quando viene assegnato il layout a due colonne, il titolo della pagina è in una colonna ed il contenuto è nell'altra.

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Next Post
it: Articolo successivo

en: Posts
it: Articoli

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Tags
it: Tag

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Categories
it: Categorie

note: translators: %s: Post date.
en: <span class="screen-reader-text">Posted on</span> %s
it: <span class="screen-reader-text">Pubblicato il</span> %s

note: translators: %s: Post author.
en: by %s
it: di %s

en: Please define an SVG icon filename.
it: Indica un nome di file per l'icona SVG.

en: Please define default parameters in the form of an array.
it: Imposta i parametri predefiniti sotto forma di un array.

en: Select pages to feature in each area from the dropdowns. Add an image to a section by setting a featured image in the page editor. Empty sections will not be displayed.
it: Seleziona dal menu a discesa le pagine da mostrare in ogni area. Aggiungi ad una sezione un'immagine in evidenza impostandola dall'editor della pagina. Le sezioni vuote non verranno visualizzate.

note: translators: %d: The front page section number.
en: Front Page Section %d Content
it: Contenuto sezione %d pagina iniziale

en: Two Column
it: Due colonne

en: One Column
it: Una colonna

en: Page Layout
it: Layout di pagina

en: Theme Options
it: Opzioni del tema

en: Custom
it: Personalizzato

en: Light
it: Chiaro

en: Color Scheme
it: Schema colore

en: Default Header Image
it: Immagine predefinita dell'header

en: Add widgets here to appear in your footer.
it: Aggiungi qui i widget da far apparire nel footer.

en: Top Menu
it: Menu in alto

en: Reply
it: Rispondi

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
it: Non riusciamo a trovare quello che cerchi. Forse eseguire una ricerca potrebbe essere di aiuto.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
it: Non c’è nessuna corrispondenza con i termini di ricerca che hai indicato. Riprova con termini diversi.

note: translators: %s: Post editor URL.
en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
it: Pronto a pubblicare il tuo primo articolo? <a href="%s">Inizia da qui</a>.

en: Nothing Found
it: Nessun risultato

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Previous Post
it: Articolo precedente:

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Previous
it: Precedente

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Next
it: Successivo

[ctx: submit button]
note: translators: Hidden accessibility text.
en: Search
it: Cerca

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
it: Cerca &hellip;

[ctx: label]
note: translators: Hidden accessibility text.
en: Search for:
it: Cerca:

note: translators: Search query.
en: Search Results for: %s
it: Risultati della ricerca per: %s

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
it: Leggi tutto<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

en: Dark
it: Scuro

note: translators: %s: The current WordPress version.
en: Twenty Seventeen requires at least WordPress version 4.7. You are running version %s. Please upgrade and try again.
it: Twenty Seventeen ha bisogno della versione 4.7 di WordPress. Tu stai usando la versione %s. Per favore aggiorna e riprova.

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Edit<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
it: Modifica<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

en: Pages:
it: Pagine:

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Skip to content
it: Salta al contenuto

en: Collapse child menu
it: Riduci il menu figlio

en: Expand child menu
it: Espandi il menu figlio

en: Social Links Menu
it: Menu dei link ai social

en: Footer Social Links Menu
it: Menu dei link ai social nel footer

en: Comments are closed.
it: I commenti sono chiusi.

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s Reply to &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s Replies to &ldquo;%2$s&rdquo;
it[0]: %1$s risposta a &ldquo;%2$s&rdquo;
it[1]: %1$s risposte a &ldquo;%2$s&rdquo;

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One Reply to &ldquo;%s&rdquo;
it: Una risposta a &ldquo;%s&rdquo;

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Page
it: Pagina

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Next page
it: Pagina successiva

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Previous page
it: Pagina precedente

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
it: Pare che non sia stato trovato nulla nel posto in cui stavi cercando. Forse potresti provare con una ricerca?

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
it: Oops! La pagina non è stata trovata.

note: Author of the theme
en: the WordPress team
it: il team di WordPress
