Themes - Twenty Sixteen - en to nl translation catalogue (83 entries)

note: Description of the theme
en: Twenty Sixteen is a modernized take on an ever-popular WordPress layout — the horizontal masthead with an optional right sidebar that works perfectly for blogs and websites. It has custom color options with beautiful default color schemes, a harmonious fluid grid using a mobile-first approach, and impeccable polish in every detail. Twenty Sixteen will make your WordPress look beautiful everywhere.
nl: Twenty Sixteen is een moderne uitvoering van een immer populaire WordPress lay-out - een horizontale hoofding met een optionele rechter zijbalk, die perfect werkt voor blogs en sites. Dit thema heeft een aantal ingebouwde kleurschema's die je zelf kan aanpassen, een vloeiend raster systeem dat op mobile-first is gericht, en is tot in de puntjes afgewerkt. Twenty Sixteen zal je WordPress er overal prachtig doen uitzien.

en: Pre-Order Now
nl: Bestel nu vooraf

en: My new book “Twenty Sixteen” is available for pre-order.
nl: Mijn nieuwe boek “Twenty Sixteen” is beschikbaar voor pre-order.

en: Call to Action
nl: Call To Action

en: — Takashi Irie
nl: - Takashi Irie

en: Twenty Sixteen will make your WordPress look beautiful everywhere.
nl: Twenty Sixteen zorgt ervoor dat je WordPress er overal mooi uitziet.

en: Large Blockquote
nl: Grote blokquote

en: The theme features a harmonious fluid grid using a mobile-first approach. The layout is a modern take on the horizontal masthead with an optional right sidebar.
nl: Het thema bevat een harmonieus vloeiend raster met een mobile-first benadering. De lay-out is een moderne kijk op de horizontale master head met een optionele rechter zijbalk.

en: Twenty Sixteen will make your WordPress website look beautiful everywhere. Take advantage of its custom color options and beautiful default color schemes.
nl: Twenty Sixteen zorgt ervoor dat je WordPress site er overal mooi uitziet. Profiteer van de aangepaste kleuropties en prachtige standaard kleurenschema's.

en: Big Title with Two Columns Text
nl: Grote titel met tekst in twee kolommen

en: Twenty Sixteen will make your WordPress website look beautiful everywhere. Take advantage of custom color options, beautiful default color schemes, a harmonious fluid grid using a mobile-first approach, and impeccable polish in every detail.
nl: Twenty Sixteen zorgt ervoor dat je WordPress site er overal mooi uitziet. Profiteer van aangepaste kleuropties, prachtige standaard kleurenschema's, een harmonieus vloeiend raster met een mobile-first benadering en een onberispelijke afwerking in elk detail.

en: Twenty Sixteen is a modern take on the horizontal masthead with an optional right sidebar. It works perfectly for WordPress websites and blogs.
nl: Twenty Sixteen is een moderne versie van de horizontale masthead met een optionele rechter zijbalk. Het werkt perfect voor WordPress sites en blogs.

en: Large heading with short description
nl: Grote koptekst met korte beschrijving

en: Bright Red
nl: Helder rood

en: Dark Red
nl: Donker rood

en: Medium Brown
nl: Midden bruin

en: Dark Brown
nl: Donker bruin

en: Light Blue
nl: Lichtblauw

en: Bright Blue
nl: Helder blauw

en: Blue Gray
nl: Blauwgrijs

en: White
nl: Wit

en: Light Gray
nl: Lichtgrijs

en: Medium Gray
nl: Medium grijs

en: Dark Gray
nl: Donkergrijs

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
nl: Lees verder <span class="screen-reader-text">"%s"</span>

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Edit<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
nl: Bewerk <span class="screen-reader-text">"%s"</span>

en: Red
nl: Rood

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
nl: Eén gedachte over &ldquo;%s&rdquo;

[ctx: submit button]
note: translators: Hidden accessibility text.
en: Search
nl: Zoeken

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
nl: Zoeken &hellip;

[ctx: label]
note: translators: Hidden accessibility text.
en: Search for:
nl: Zoeken naar:

en: Footer Social Links Menu
nl: Footer sociale links menu

en: Footer Primary Menu
nl: Footer primaire menu

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
nl: Voeg hier widgets toe om in je zijbalk te verschijnen.

en: Featured
nl: Uitgelicht

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
nl: Het lijkt erop dat wij niet kunnen vinden wat je zoekt. Wellicht dat de zoekfunctie kan helpen.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
nl: Er kwam niets overeen met je zoektermen. Probeer het nog eens met wat andere keywords.

note: translators: %s: Post editor URL.
en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
nl: Klaar om je eerste bericht te publiceren? <a href="%1$s">Ga hier aan de slag</a>.

en: Nothing Found
nl: Niets gevonden

note: translators: %s: The post author display name.
en: View all posts by %s
nl: Toon alle berichten van %s

en: Author:
nl: Auteur:

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Previous post:
nl: Vorig bericht:

en: Previous
nl: Vorige

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Next post:
nl: Volgend bericht:

en: Next
nl: Volgende

note: translators: %s: The search query.
en: Search Results for: %s
nl: Zoekresultaten voor: %s

[ctx: Used before category names.]
note: translators: Hidden accessibility text.
en: Categories
nl: Categorieën

[ctx: Used before publish date.]
note: translators: Hidden accessibility text.
en: Posted on
nl: Geplaatst op

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Leave a comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
nl: Laat een reactie achter <span class="screen-reader-text">op %s</span>

[ctx: Used before post author name.]
note: translators: Hidden accessibility text.
en: Author
nl: Auteur

en: Yellow
nl: Geel

en: Gray
nl: Grijs

en: Dark
nl: Donker

en: Default
nl: Standaard

en: Secondary Text Color
nl: Secundaire tekstkleur

en: Main Text Color
nl: Hoofd tekstkleur

en: Link Color
nl: Linkkleur

en: Page Background Color
nl: Achtergrondkleur pagina

en: Base Color Scheme
nl: Standaard kleurenschema

note: translators: %s: The current WordPress version.
en: Twenty Sixteen requires at least WordPress version 4.4. You are running version %s. Please upgrade and try again.
nl: Twenty Fifteen vereist minimaal WordPress versie 4.4, maar je gebruikt versie %s. Upgrade WordPress en probeer het nog eens.

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%title</span>
nl: <span class="meta-nav">Gepubliceerd in</span><span class="post-title">%title</span>

[ctx: Used before full size attachment link.]
note: translators: Hidden accessibility text.
en: Full size
nl: Volledige grootte

en: Pages:
nl: Pagina's:

en: Next Image
nl: Volgende afbeelding

en: Previous Image
nl: Vorige afbeelding

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Skip to content
nl: Ga naar de inhoud

en: collapse child menu
nl: submenu invouwen

en: expand child menu
nl: submenu uitvouwen

en: Content Bottom 2
nl: Inhoud beneden 2

en: Appears at the bottom of the content on posts and pages.
nl: Verschijnt onderaan de inhoud van berichten en pagina's.

en: Content Bottom 1
nl: Inhoud beneden 1

en: Sidebar
nl: Zijbalk

en: Social Links Menu
nl: Sociale links menu

en: Primary Menu
nl: Primair menu

note: translators: %s: WordPress
en: Proudly powered by %s
nl: Ondersteund door %s

en: Comments are closed.
nl: Reacties zijn gesloten.

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
nl[0]: %1$s gedachte aan &ldquo;%2$s&rdquo;
nl[1]: %1$s gedachten aan &ldquo;%2$s&rdquo;

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Page
nl: Pagina

en: Next page
nl: Volgende pagina

en: Previous page
nl: Vorige pagina

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
nl: Het lijkt erop dat er niets gevonden is op deze locatie. Probeer het eens met een zoekopdracht?

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
nl: Die pagina kan niet worden gevonden.

note: Theme URI of the theme
en: https://wordpress.org/themes/twentysixteen/
nl: https://nl.wordpress.org/themes/twentysixteen/
